Grzegorz Goździewicz, urodzony 12 maja 1947 roku we Wrześni, to wybitny polski prawnik, który zdobył uznanie jako profesor nauk prawnych oraz nauczyciel akademicki.
Jego praca koncentruje się na obszarach związanych przede wszystkim z prawem pracy, w którym zdobył znaczną wiedzę i doświadczenie.
Życiorys
Grzegorz Goździewicz uzyskał swoje wykształcenie na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1969 roku obronił pracę magisterską pod okiem Krzysztofa Skubiszewskiego. Następnie odbył aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu, co zakończyło się z powodzeniem egzaminem sędziowskim.
W roku 1970 rozpoczął studia doktoranckie na poznańskim uniwersytecie, jednakże wkrótce je przerwał, aby podjąć pracę w Zakładzie Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To właśnie tam, w 1974 roku, obronił pracę doktorską zatytułowaną „Umowa o naukę zawodu”, napisaną pod kierunkiem Czesława Jackowiaka. Ta praca zdobyła nagrodę Ministra Pracy, Płacy i Polityki Socjalnej.
W latach 1975 oraz pomiędzy 1981 a 1983 rokiem, Goździewicz brał udział w stażu w Instytucie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Bonn, gdzie zbierał materiały do swojej rozprawy habilitacyjnej. W 1988 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie swojego dorobku naukowego oraz monografii „Szczególne właściwości norm prawa pracy”. Ta praca została uhonorowana Indywidualną Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w 1990 roku.
W roku 2015 nadano mu tytuł naukowy profesora. Goździewicz zyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego na toruńskim uniwersytecie w 1991 roku. Od 2003 kieruje Katedrą Prawa Pracy UMK. W latach 1996–1999 sprawował funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji, a w latach 2000-2012 prowadził Podyplomowe Studium Prawa Pracy przy WPiA UMK.
Dodatkowo, od 1996 do 2012 roku był zatrudniony jako profesor nadzwyczajny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, gdzie także kierował Katedrą Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a za swoje zasługi dla tej uczelni otrzymał medal Signum Catholicae Universitas Lubliniensis Joannie Pauli II w 2012 roku.
W ciągu swojej kariery akademickiej był nauczycielem w Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lubelskim.
Oprócz działalności dydaktycznej oraz naukowej, Grzegorz Goździewicz zaangażował się także w różnorodne funkcje zawodowe i społeczne. Pełnił m.in. rolę członka Rządowej Komisji ds. Reformy Prawa Pracy w latach 1990-2002, zasiadał w Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie (1996-1999) oraz w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (2002-2006).
Jest autorem licznych publikacji prawniczych, w tym monografii, artykułów, komentarzy oraz glos. W uznaniu swoich zasług zostały mu przyznane takie odznaczenia, jak Medal Komisji Edukacji Narodowej (1995) oraz Złoty Krzyż Zasługi (2000), a także różnorodne nagrody uczelniane.
Wybrane publikacje
Grzegorz Goździewicz jest autorem wielu znaczących prac naukowych oraz publikacji dotyczących problematyki prawa pracy i stosunków zawodowych. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego wybranych dzieł, które znacząco przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny.
- Umowa o naukę zawodu (1974),
- Problematyka prawna nauki zawodu w uspołecznionych zakładach pracy (1977),
- Szczególne właściwości norm prawa pracy (1988),
- Uprawnienia związków zawodowych w stosunkach pracy (wraz ze Zbigniewem Myszką i Janem Piątkowskim) (1992),
- Układy zbiorowe pracy. Regulamin wynagradzania. Regulamin pracy (1996),
- Zbiorowe prawo pracy w społecznej gospodarce rynkowej (red., 2000),
- Reprezentacja praw i interesów pracowniczych (red., 2002).
Przypisy
- Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 04.08.2018 r.]
- Prezydent wręczył nominacje 57 profesorom. naukawpolsce.pap.pl, 24.04.2015 r. [dostęp 06.05.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Bronisław Stelmachowski | Jan Wawrzyniak | Marek StaszakOceń: Grzegorz Goździewicz