Kazimiera Mularczyk-Głębocka


Kazimiera Mularczyk-Głębocka, urodzona 18 grudnia 1889 roku we Wrześni, to postać o znaczącym wkładzie w historię Polski. Jej życie zakończyło się 7 kwietnia 1981 roku w Poznaniu, gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia.

Była ona uczestniczką strajku dzieci wrzesińskich, ważnego wydarzenia w historii edukacji i walki o prawa narodowościowe w Polsce, które miało miejsce w początkach XX wieku. Działania Mularczyk-Głębockiej, jako uczestniczki tego ruchu, miały istotne znaczenie w kontekście walki o język polski w szkołach oraz zachowanie tożsamości narodowej w obliczu germanizacji.

Życiorys

Kazimiera Mularczyk-Głębocka, prominentna postać z historii, brała udział w strajku szkolnym we Wrześni w 1901 roku. W następnym roku szkolnym, tj. 1901/1902, uczęszczała do II klasy Katolickiej Szkoły Ludowej (niem. Katolische Volksschule). Była jedną z uczennic, które najdłużej opierały się dyskryminacyjnym praktykom, kontynuując walkę aż do roku 1904. Jej determinacja w walce o prawa uczniów była wynagradzana, ale i karana, co skutkowało przedłużeniem nauki o półtora roku.

Po zakończeniu nauki w szkole, Kazimiera postanowiła rozwijać swoje umiejętności w zawodzie krawieckim. Jako krawcowa, większość swoich usług świadczyła rodzinie, co świadczy o jej oddaniu bliskim. Dodatkowo występowała w chórze kościelnym w Kaczanowie, angażując się w życie lokalnej społeczności.

W 25. rocznicę strajku, Kazimiera otrzymała dyplom uznania za swoje działania, a w 1930 roku uhonorowano ją Srebrnym Krzyżem Zasługi. Brała również czynny udział w obchodach rocznic strajku w 25- i 60-lecie jego wybuchu. Wspólnie z Walentyną z Klimasów Wyrwasową, 31 maja 1975 roku, odsłoniła Pomnik Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, co było znaczącym wydarzeniem upamiętniającym te historyczne wydarzenia.

Kazimiera Mularczyk-Głębocka zmarła 7 kwietnia 1981 roku w Poznaniu, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Junikowo w Poznaniu, gdzie została pochowana 17 kwietnia 1981 roku.

Życie osobiste

W 1915 roku Kazimiera Mularczyk-Głębocka połączyła swoje życie z Tomaszem Głębockim, który w przyszłości miał stać się powstańcem wielkopolskim. W ich rodzinie przyszły na świat trzy córki: Irena, która przyszła na świat w 1918 roku, Janina, która urodziła się w 1920 roku, oraz Halina, która przyszła na świat w 1922 roku.

Przypisy

  1. Poznańskie cmentarze. poznan.pl. [dostęp 21.12.2015 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Maria Uliszewska-Kaden | Franciszek Burian | Stanisław Pernaczyński

Oceń: Kazimiera Mularczyk-Głębocka

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7