Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika, potocznie znany jako fara wrzesińska, jest zabytkowym rzymskokatolickim kościołem parafialnym, który znajduje się w malowniczej miejscowości Września, w powiecie wrzesińskim, na terenie województwa wielkopolskiego.
Ten imponujący obiekt architektoniczny zlokalizowany jest w samym sercu miasta, w przestrzeni otoczonej przez ulice Kościelną, Rzeczną oraz imienia Jana Pawła II.
Architektura
Świątynia, która znajduje się we Wrześni, została zbudowana w XV wieku, w pięknym stylu gotyckim, przybierając formę bazyliki o trzech nawach. W ciągu XVI wieku miały miejsce istotne zmiany, kiedy to przebudowano korpus, przekształcając go w formę pseudobazylikową oraz dobudowano obecne prezbiterium. W drugiej fazie rozbudowy dodano wieżę, co znacząco wpłynęło na architektoniczną sylwetkę kościoła.
Niestety, historia tej świątyni nie była wolna od tragedii. W 1629 roku kościół doznał uszkodzeń wskutek pożaru, a ich skutki były jeszcze bardziej dotkliwe w trakcie Potopu szwedzkiego w 1655 roku, kiedy to runęła ściana północna nawy głównej. Odbudowa rozpoczęła się w 1672 roku, a ponowna konsekracja miała miejsce w 1680 roku. Kolejne zniszczenia nastąpiły w 1709 roku z rąk wojsk szwedzkich, które złupiły świątynię.
Również późniejsze wydarzenia nie były łaskawsze. W 1772 roku doszło do zawalenia się sklepień naw bocznych. W odpowiedzi na te zniszczenia, dzięki inicjatywie kolatora Marcelego Ponińskiego, w 1792 roku nastąpiła odbudowa prowadzona przez Jana Bindera z Kórnika. W ramach prac obniżono nawy boczne oraz dach nad nawą główną o półtora metra, a także zamurowano okno za ołtarzem głównym, podnosząc jednocześnie ławy okienne. Wieża również została obniżona, co zmieniło proporcje budowli.
W latach 1881–1887 miała miejsce kolejna przebudowa kościoła, tym razem według projektu architekta Zygmunta Gorgolewskiego, który skoncentrował się na detalach i dekoracjach wnętrza.
Na zewnętrznej ścianie prezbiterium można dostrzec drewnianą rzeźbę przedstawiającą Chrystusa, ufundowaną w 1923 roku przez Helenę i Edwarda Mycielskich. Autorstwo dzieła przypisywane jest Jakubowi Juszczykowi z Żegociny. Odsłonięcie tej rzeźby miało miejsce 1 listopada 1923 roku, podkreślając ważność tego momentu w historii kościoła.
Wnętrze
Odkrywając wnętrze Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni, możemy zaobserwować szereg niezwykłych elementów architektonicznych i artystycznych, które nadają tej świątyni wyjątkowy charakter.
W centralnym punkcie, uwagę przyciąga późnorenesansowy ołtarz główny, wykonany z drewna i ozdobiony bogatą dekoracją snycerską, datowany na około 1640 rok. Zwieńczeniem ołtarza jest obraz Wniebowzięcia Matki Bożej z postacią fundatora, księdza Bielawskiego, a całość dopełnia obraz Koronacji Matki Bożej z tego samego okresu.
Dodatkowo, w szkarpach wieży umieszczono dwie stare chrzcielnice, które stanowią wartościowy element historyczny. Sklepienia w nawach bocznych mają formę krzyżową i pochodzą z 1792 roku, podczas gdy nawa główna oraz prezbiterium charakteryzują się drewnianym stropem kasetonowym, zrealizowanym w 1881 roku.
W samym prezbiterium możemy podziwiać malowidła ścienne przedstawiające sceny z historii Polski, autorstwa J. Lewickiego, które datowane są na koniec XIX wieku. W kruchcie, z gotyckim sklepieniem żebrowym, znajduje się witraż dedykowany pamięci Dzieci wrzesińskich, stworzony przez Mariana Turwida, znanego poety i plastyka.
W nawie południowej umieszczono obraz Świętej Rozalii, pracę warsztatu wielkopolskiego z połowy XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje także kaplica, w której znajdują się portrety trumienne na blasze, przedstawiające właścicieli miasta: Aleksandra Ponińskiego (1613), Adriana Ponińskiego, miecznika poznańskiego (1678), oraz regimentarza konfederacji tarnogrodzkiej Chryzostoma Gniazdowskiego (1732) i jego małżonki Barbary z Olewińskich (1724).
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 22.06.2012 r.]
- Gotycka architektura kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni, [w:] Annales UMCS, Artes, Vol. XIV, 1, 2016, s. 25-48. | Witold Miedziak... [online], www.academia.edu [dostęp 15.11.2017 r.] (ang.).
- Utwór rzeźbiarski małopolskiego artysty w Wielkopolsce Nowości Illustrowane, 1924, nr 4, s. 3-4.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Królowej Jadwigi we Wrześni | Parafia Świętego Krzyża we Wrześni | Parafia Świętego Ducha we Wrześni | Kościół Świętego Krzyża we Wrześni | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni | Kościół Świętego Ducha we Wrześni | Kościół św. Kazimierza Królewicza we Wrześni | Parafia św. Królowej Jadwigi we Wrześni | Kościół św. Józefa we WrześniOceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni