UWAGA! Dołącz do nowej grupy Września - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Edward Likowski


Edward Likowski, wybitny polski duchowny rzymskokatolicki, przyszedł na świat 26 września 1836 roku we Wrześni. Jego życie pełne było znaczących osiągnięć, które miały wpływ na historię Kościoła w Polsce.

W ciągu swojej kariery pełnił kluczowe funkcje, w tym biskupa pomocniczego w Poznaniu, gdzie działał w latach 1887–1914. Jego zaangażowanie i oddanie Kościołowi pozwoliły mu na osiągnięcie najwyższej rangi, jaką było stanowisko arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego, a także prymasa Polski w latach 1914–1915.

Edward Likowski zmarł 20 lutego 1915 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskim Kościele katolickim.

Życiorys

Edward Likowski był synem Wincentego oraz Józefy z Zimniewiczów. Jego edukacja rozpoczęła się w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Ostrowie, następnie kontynuował naukę w gimnazjum we Wrześni oraz w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po ukończeniu nauki podjął studia teologiczne w Münsterze, gdzie uzyskał licencjat w 1861 roku oraz doktorat w 1881 roku z teologii. W grudniu 1861 roku, po wyświęceniu na kapłana, przez dziesięć miesięcy sprawował funkcję wikariusza w Kcyni, a następnie przez trzy lata był katechetą oraz nauczycielem języka hebrajskiego w wspomnianym gimnazjum. W swoim dorobku zawodowym opracował polski katechizm J. Deharbe, dedykowany młodzieży dojrzalszej, który zyskał kilka wydań.

Oprócz działalności pedagogicznej, Edward Likowski aktywnie publikował artykuły naukowe w Tygodniku Katolickim. W 1866 roku został powołany na profesora historii kościelnej oraz prawa kanonicznego w seminarium duchownym w Poznaniu. W 1869 roku był uczestnikiem soboru watykańskiego I, gdzie pełnił rolę teologa Arcybiskupa Mieczysława Ledóchowskiego.

Był również członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie od 1887 roku, a w latach 1895–1915 zajmował stanowisko prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1900 roku otrzymał tytuł doctor honoris causa nadany przez Uniwersytet Jagielloński. Ponadto, pełnił funkcję kustosza w kolegiacie św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

W trakcie kulturkampfu, Edward Likowski przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu, a jego nazwisko znalazło się w gronie tajnych reprezentantów, którzy utracili możliwość pełnienia godności kardynała. W 1911 roku, na mocy decyzji papieża Piusa X, został uhonorowany tytułem hrabiego rzymskiego oraz asystenta tronu papieskiego.

Po jego śmierci, został pochowany w katedrze poznańskiej, w kaplicy Szołdrskich. Warto również wspomnieć, że jego bratankiem był Henryk Likowski, który także był duchownym oraz historykiem Kościoła katolickiego, a ponadto profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Upamiętnienie

W 2019 roku na cześć Edwarda Likowskiego, powstało nowe miejsce upamiętnienia, które zyskało jego imię. Skwer, o którym mowa, znajduje się w Poznaniu, w sąsiedztwie ulic Jana Pawła II oraz Kaliskiej.

Wybrane publikacje

Edward Likowski pozostawił po sobie znaczący dorobek naukowy, który składa się z wielu wartościowych publikacji. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Historia unii Kościoła ruskiego z Kościołem rzymskim, wydana w 1875 roku,
  • Dzieje kościoła unickiego na Litwie i Rusi w XVII i XIX wieku, które były analizowane głównie pod kątem przyczyn jego upadku, opublikowane w 1880 roku,
  • O rokowaniach poprzedzających unię brzeską z 1596 roku, opublikowane w 1886 roku,
  • Rzut oka na wewnętrzny stan Cerkwi Ruskiej przed Unią Brzeską, opublikowane w „Roczniki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” t. 20, w roku 1894, na stronach 226–265,
  • Unia brzeska w 1596 roku, wydana w 1896,
  • Synody dyecezyi chełmskiej obrządku wschodniego, opublikowane w 1902 roku.

Przypisy

  1. Uchwała nr XV/223/VIII/2019 Rady Miasta Poznania. bip.poznan.pl, 09.07.2019 r. [dostęp 09.07.2023 r.]
  2. Gazeta Lwowska Nr 185, z 15.08.1914 r. – Ks. dr. Edward Likowski Arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim, s. 3. [online], jbc.bj.uj.edu.pl [dostęp 10.12.2019 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Ireneusz Pawlak | Samuel Pacholski | Wacław Faustmann

Oceń: Edward Likowski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:15