Samuel Pacholski, którego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Paweł Pacholski, urodził się 31 maja 1972 roku we Wrześni. Jest on polskim duchownym rzymskokatolickim, który pełni rolę prezbitera oraz zakonnika w Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, znanym powszechnie jako paulini.
W latach 2012–2018 pełnił obowiązki pierwszego przeora oraz proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy, gdzie zyskał uznanie wśród lokalnej społeczności. Od roku 2020 sprawuje funkcję przeora klasztoru na Jasnej Górze, kontynuując swoją misję duszpasterską w tym ważnym miejscu dla katolików.
Życiorys
Paweł Pacholski, wywodzący się z Wielkopolski, dostrzegł swoje powołanie już we wczesnej młodości. Urodził się w miejscowości Września, w obszarze archidiecezji gnieźnieńskiej. Po zakończeniu nauki, wkrótce po osiągnięciu pełnoletności, postanowił obrać trudną, ale satysfakcjonującą drogę życia konsekrowanego, wstępując do zakonu paulinów. Doświadczenie nowicjatu zyskał w Żarkach-Leśniowie, gdzie po roku, 8 września 1993 roku, na Jasnej Górze złożył swoją pierwszą profesję zakonną, przyjmując imię Samuel.
W celu pogłębienia swojego wykształcenia, skierował swoje kroki na Skałkę, gdzie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. Jego duchowa podróż nabrała nowego wymiaru w dniu 12 czerwca 1999 roku, kiedy to na górze Jasnej Górze przyjął sakrament święceń z rąk abp. Stanisława Nowaka. Po tym wydarzeniu, dzięki swojemu zaangażowaniu, mógł rozwijać swoje umiejętności w różnych miejscach, w tym w Jerozolimie oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie zdobył tytuł magistra licencjatu teologii biblijnej i pastoralnej.
Kiedy tylko uzyskał prezbiterat, przełożeni zadecydowali o jego skierowaniu 28 sierpnia 1999 roku do parafii Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie (diecezja kaliska), gdzie w pełni oddał się posłudze katechetycznej przez cały rok. W późniejszych latach, od 17 lipca 2000 roku do 31 sierpnia 2001 roku, miał przyjemność pracować na Jasnej Górze w charakterze pracownika Radia Jasna Góra, a następnie wyjechał na roczne stypendium naukowe do Izraela, skupiając się na badaniach związanych z Biblią i kultem w Ziemi Świętej.
Po powrocie do kraju, w początkach 2002 roku, przez krótki czas asystował w paulińskiej placówce duszpasterskiej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łukęcinie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Wkrótce potem, jego kariera zyskała nowy kierunek i zastał przeniesiony do parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu, gdzie od 3 lipca 2002 roku do 26 czerwca 2005 roku pełnił różne obowiązki, w tym rolę podprzeora oraz duszpasterza młodzieży.
W ciągu swojej misyjnej działalności, Samuel Pacholski odbywał także liczne misje oraz rekolekcje w wielu parafiach w Polsce, w tym w Brdowie, Płońsku, Krosnie, Lesznie czy Pułtusku. Po pewnym czasie zamieszkał w klasztorze paulinów przy kościele Świętego Ducha w Warszawie, na ulicy Długiej, gdzie pasażował się duszpasterstwem. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy, gdzie nie tylko prowadził wspólnoty, ale również systematycznie organizował rekolekcje.
Pod koniec 2018 roku, po powrocie na Jasną Górę, w okresie od 1 lipca do 25 sierpnia 2019 roku, pełnił funkcję promotora i koordynatora wolontariuszy w Ruchu Czystych Serc. Samuel Pacholski zajął się również problemami związanymi z lustracją w kościele oraz publikacją artykułów naukowych. W „Warszawskich Studiach Pastoralnych” nr 10 z 2009 roku, przedstawiono jego artykuł pt. „Lustracja w Kościele jako problem pastoralny”. Ponadto zajął się badaniami na temat inwigilacji Jasnej Góry w czasach istnienia PRL (1944–1989).
Od 2014 roku, jest aktywnym członkiem Komisji ds. duszpasterstwa w zakonie paulinów, a od listopada 2018 roku pełnił rolę dyrektora Wydawnictwa Paulinianum na Jasnej Górze, opiekując się duchowymi dziełami prowadzonymi przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia. 9 maja 2020 roku otrzymał nominację na przeora klasztoru na Jasnej Górze, zastępując po dwóch kadencjach o. Mariana Waligórę. 26 maja tego samego roku złożył uroczyste ślubowanie na Biblię i stał się oficjalnym przeorem klasztoru.
Oprócz pracy duszpasterskiej, Samuel Pacholski znajduje również czas na rekreację, interesując się żeglarstwem, narciarstwem zjazdowym oraz turystyką rowerową.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Wacław Faustmann | Edward Likowski | Ireneusz PawlakOceń: Samuel Pacholski