Jarosław Kazimierz Kukulski, urodzony 25 maja 1944 roku we Wrześni, był znaczącą postacią w polskiej muzyce jako kompozytor. Jego życie i twórczość scaliły wpływy różnych nurtów muzycznych, co czyni go interesującą osobą w kontekście polskiej kultury artystycznej.
Kukulski zmarł 13 września 2010 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, który nadal inspiruje wielu twórców i miłośników muzyki.
Życiorys
Dzieciństwo i edukacja
Jarosław Kukulski, syn Marii i Kazimierza Kukulskich, przyszedł na świat we Wrześni, w małym domku mieszkalnym przy ul. Kościelnej 9. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Liceum Muzycznym w Poznaniu, które ukończył z wyróżnieniem, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Instrumentalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej również w Poznaniu, gdzie uczył się gry na oboju.
Kariera
Na początku swojej kariery artystycznej, Jarosław Kukulski grał jazz w zespołach dixielandowych. W 1968 roku zdobył nagrodę Ministerstwa Obrony Narodowej na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za utwór „Zaślubinowy pierścień”. Natychmiast po tym sukcesie stanął na czele instrumentalno-wokalnej grupy Waganci, której solistką w 1969 roku została Anna Jantar. Z biegiem lat, w wyniku częstych zmian w składzie grupy, Kukulski zdecydował się rozwiązać zespół i skupić się na karierze swojej żony.
W latach 70. był autorem wielu największych hitów Anny Jantar, tworząc tak znane utwory, jak „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Tyle słońca w całym mieście” czy „Moje jedyne marzenie”. Po tragicznej śmierci piosenkarki, kontynuował swoją twórczość, komponując utwory dla córki Natalii, jak również dla wielu innych znanych artystów, takich jak Irena Jarocka, Eleni, Krzysztof Krawczyk, Halina Frąckowiak, Anna German, Krzysztof Cwynar, Felicjan Andrzejczak, Jolanta Arnal, Bogusław Meca, Bogdana Zagórska, Jadwiga Strzelecka oraz dla drugiej żony, Monika Borys.
Kukulski współpracował z czołowymi autorami tekstów, w tym z Januszem Kondratowiczem, Markiem Dutkiewiczem, Bogdanem Olewiczem oraz Andrzejem Kuryłą. W 1976 roku otrzymał pierwsze miejsce w kategorii aranżerów oraz drugie w kategorii kompozytorów w plebiscycie popularności „Panoramy”. W latach następnych lokował się na miejscach 4–5. Zasiadał w jury Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Muzyka Kukulskiego wzbogaciła również kino. Skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów, takich jak: „Nie zaznasz spokoju” (1977), „Diabelskie szczęście” (1985), „Komedianci z wczorajszej ulicy” (1986) oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (1987). Na przełomie lat 90. na antenie TVP Polonia emitowany był cykliczny program poświęcony twórczości wybitnych artystów pt. „Z archiwum i pamięci”, któremu Kukulski został poświęcony w trzech odcinkach. W 2005 roku, z okazji trzydziestolecia swojej działalności kompozytorskiej, ukazała się płyta „Moje piosenki”, która zawierała największe przeboje jego autorstwa.
Choroba i śmierć
Jarosław Kukulski przez dziesięć lat zmagał się z tętniakiem aorty brzusznej. W maju 2010 roku przeszedł operację wszczepienia stentgraftu w klinice w Norymberdze. Niestety, zmarł 13 września 2010 roku w Warszawie. Pogrzeb Jarosława Kukulskiego odbył się 20 września 2010 wkościele św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Wawrzyszewskim, w rodzinnym grobowcu, obok pierwszej żony, Anny Jantar.
Życie prywatne
Jarosław Kukulski, znany muzyk i kompozytor, związał swoje życie prywatne z Anną Jantar, z którą zetknął się w czasie pracy nad zespołem Waganci. Ich życie małżeńskie rozpoczęło się od cywilnego ślubu, który odbył się 15 sierpnia 1970 roku w poznańskim ratuszu. Później, 11 kwietnia 1971 roku, para wzięła ślub kościelny w kościele pw. św. Anny w Poznaniu.
W 1972 roku Jarosław wraz z Anną przenieśli się do Warszawy, gdzie rozpoczęli nowe życie. Owocem ich miłości jest córeczka Natalia, która przyszła na świat 3 marca 1976 roku.
Po odejściu pierwszej żony, Kukulski ponownie się ożenił. Jego drugą żoną została Monika Borys, z którą w 1989 roku doczekał się syna – Piotra Kukulskiego.
Odznaczenia
W 2004 roku, Jarosław Kukulski został uhonorowany za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył mu Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, co jest znaczącym wyróżnieniem w polskim życiu artystycznym.
Upamiętnienie
W chodniku przed budynkiem, w którym przyszedł na świat, została umieszczona tablica pamiątkowa. Jej inskrypcja brzmi: 25 maja 1944 roku / w oficynie domu przy ul. Kościelnej 9 / urodził się Jarosław Kukulski / polski kompozytor / honorowy obywatel Wrześni.
W 2023 roku na fasadzie bloku przy ulicy Władysława Reymonta 21 w Warszawie, gdzie zamieszkiwał Jarosław Kukulski wraz z Anną Jantar, zainstalowano mural, który ich przedstawia.
Przypisy
- AgnieszkaA. Gorczyca AgnieszkaA., Warszawa. Na Bielanach odsłonięto mural Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego [WIDEO I ZDJĘCIA] [online], Polska Agencja Prasowa SA, 11.04.2023 r. [dostęp 03.06.2023 r.]
- Jarosław Kukulski, ojciec Natalii Kukulskiej, walczy o życie. se.pl.
- W Warszawie pożegnano Jarosława Kukulskiego. wprost.pl.
- Maria Szabłowska, Natalia Kukulska: Muzyczna Jedynka 26.05.2015 r. [dostęp 28.05.2015 r.]
- Ostatnia droga Jarosława Kukulskiego. TVN24.pl, 20.09.2010 r. [dostęp 21.09.2010 r.]
- Ostatnie pożegnanie Jarosława Kukulskiego. polskalokalna.pl. [dostęp 20.09.2010 r.]
- Jarosław Kukulski – „35-Lecie – Moje Piosenki”. muzyka.onet.pl, 13.09.2010 r. [dostęp 13.09.2010 r.]
- XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 09-12.06.1976 r.
- Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej Rock’n’roll 1959-1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995, s. 291.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02.03.2004 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2004 r. nr 35, poz. 606).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Przemysław Cypryański | Louis Lewandowski | Ireneusz Zjeżdżałka | Jolanta Nawrot | Waldemar Śliwczyński | Peter J. Lucas | Zbigniew Tomaszczuk | Marian Turwid | Czesław Woźniak (rzeźbiarz)Oceń: Jarosław Kukulski