UWAGA! Dołącz do nowej grupy Września - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marian Kaczmarek


Marian Kaczmarek, urodzony 16 stycznia 1934 roku we Wrześni, był wybitnym filologiem polskim. Jego kariera naukowa koncentrowała się na historii literatury oraz literaturoznawstwie, co czyniło go uznawanym autorytetem w tej dziedzinie. W trakcie swojej zawodowej drogi starał się z zaangażowaniem przekazywać wiedzę studentom, a jego działalność akademicka była silnie związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Marian Kaczmarek zmarł 12 listopada 1994 roku w Opolu, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskim środowisku akademickim oraz wśród studentów, którym poświęcał swoją pasję do literatury.

Życiorys

Marian Kaczmarek urodził się 16 stycznia 1934 roku w Wrześni, w rodzinie, której członkowie byli nauczycielami. Do wybuchu II wojny światowej nie zdążył rozpocząć nauki w szkole powszechnej. Po zakończeniu wojny podjął naukę w gimnazjum oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza, które również mieściło się we Wrześni.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, Marian zdecydował się na rozpoczęcie studiów z zakresu polonistyki, wybierając Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiował w latach 1951-1955. Uczelnia ta okazała się kluczowym miejscem w jego życiu akademickim, gdyż na tej samej uczelni zdobył tytuł naukowy doktora. Jego praca doktorska, nosząca tytuł „Pamiętnikarstwo staropolskie XVI wieku,” powstała pod okiem wybitnego profesora, Romana Pollaka.

W następnych latach Kaczmarek zyskał kolejne tytuły – doktora habilitowanego oraz profesora. W latach 1955–1966 jego zawodowe życie związało się z Wydawnictwem Ossolineum we Wrocławiu, gdzie miał możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz kariery naukowej. W 1965 roku otrzymał posadę w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Tam pełnił szereg istotnych ról, w tym prorektora ds. nauki oraz współpracy z zagranicą w latach 1975-1981. Był również dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej.

Marian Kaczmarek aktywnie działał w środowisku literackim, sprawując przez wiele lat funkcję prezesa Opolskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. W dodatku, należał do Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie pełnił rolę prezesa oraz wiceprezesa. Jego zaangażowanie obejmowało również pracę w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Polskiej Akademii Nauk oraz w Radzie Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN.

Marian Kaczmarek zmarł 12 listopada 1994 roku w Opolu, pozostawiając po sobie znaczący dorobek akademicki oraz literacki.

Działalność naukowa

Marian Kaczmarek to postać wyjątkowa w dziedzinie literatury staropolskiej, będąca autorem wielu znaczących opracowań. Jego wkład w tę dziedzinę obejmował serię artykułów oraz książek, które spotkały się z szerokim uznaniem w środowisku naukowym. W sumie, Kaczmarek poświęcił tej tematyce kilkadziesiąt artykułów oraz sześć istotnych książek. Poniżej przedstawione zostały najbardziej znaczące z nich:

  • Antologia pamiętników polskich XVI wieku, wyd. Ossolineum, Wrocław 1966,
  • Epicki kształt poematów historycznych Samuela Twardowskiego, wyd. Ossolineum, Wrocław 1972,
  • Sarmacka perspektywa sławy: nad Wojną chocimską Wacława Potockiego, wyd. Ossolineum, Wrocław 1982,
  • Barok i barokowość w literaturze polskiej, wyd. WSP w Opolu, Opole 1985,
  • Dawność kulturowa w literaturach słowiańskich drugiej połowy XX wieku, wyd. WSP w Opolu, Opole 1993,
  • W kręgach baroku i barokowości. Studia, wyd. OTPN, Opole 1993.

Jego prace wciąż są uważane za ważny punkt odniesienia w badaniach nad literaturą polską i jej kontekstami kulturowymi.

Rodzina

W 1964 roku Marian Kaczmarek połączył swoje życie węzłem małżeńskim z Łucją Szafrańską. Wspólnie mieli trzech synów: Stefana, Wojciecha oraz Michała.

Przypisy

  1. Za katalogiem Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp 25.02.2012 r.]
  2. Prof. Marian Kaczmarek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.02.2012 r.]
  3. a b S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Fakty, ludzie, wydarzenia, Opole 2004 r., s. 113.

Oceń: Marian Kaczmarek

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:24