Tadeusz Krzywdziński


Tadeusz Krzywdziński był wybitnym nauczycielem i trenerem sportowym, którego życie i dokonania pozostawiły trwały ślad w polskiej edukacji oraz sporcie. Urodził się 7 czerwca 1923 roku we Wrześni, a swoją wzbogaconą pasją i zaangażowaniem, kształtował młode talenty przez wiele lat.

Jego życie zakończyło się 19 stycznia 2009 roku, ale dorobek, jaki pozostawił, wciąż inspiruje kolejne pokolenia uczniów i sportowców.

Życiorys

Rodzina Tadeusza Krzywdzińskiego miała skromne korzenie, gdyż jego ojcem był robotnik Karol Krzywdziński, a matką Konstancja Prokop. Jego edukację w Liceum im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni przerwał wybuch II wojny światowej, jednak w 1945 roku zdał maturę. Po ukończeniu szkoły, odbył zasadniczą służbę wojskową w jednostce lotniczej.

W 1949 roku, w ramach kontynuacji swojej edukacji, uzyskał dyplom z Studium Wychowania Fizycznego, które działało na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Dwa lata później, w 1951 roku, zyskał tytuł magistra.

Rok 1949 to także początek jego kariery zawodowej, gdy rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kantego. Szybko jednak przeniósł się do Wrześni, by podjąć pracę w Zespole Szkół Zawodowych (obecnie Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino). Jego znaczący wkład w rozwój infrastruktury sportowej obejmował budowę boiska, stadionu lekkoatletycznego oraz lodowiska z oświetleniem.

W 1950 roku Tadeusz Krzywdziński założył Szkolne Koło Sportowe „Grom”, które później zmieniło nazwę na „Zryw”. Pod jego przewodnictwem zespół zdobył w 1954 roku mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie, pokonując drużynę z Katowic (wówczas Stalinogród) z wynikiem 6:2. Poza tym, był trenerem klubu koszykarskiego „Spójnia Września”, który brał udział w lidze okręgowej.

W 1956 roku Tadeusz stał się kierownikiem wymiany sportowej pomiędzy Wrześnią a drużynami polonijnymi we Francji. Dodatkowo uzyskał międzynarodowe uprawnienia sędziowskie w lekkoatletyce, co potwierdzało jego zaangażowanie w rozwój sportu.

Tadeusz Krzywdziński był nie tylko trenerem, lecz również wychowawcą wielu sportowców, którzy reprezentowali Wrześnię. Wśród jego wychowanków znajdował się m.in. Antoni Adamski – hokeista na trawie, który brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, oraz Roman Jakóbczak – członek reprezentacji Polski w piłce nożnej, uczestnik Mistrzostw Świata w 1974 roku.

Od 1967 roku Tadeusz Krzywdziński pełnił funkcję wicedyrektora Zespołu Szkół Zawodowych we Wrześni aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku. Odszedł z tego świata 19 stycznia 2009 roku, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz komunalny we Wrześni.

Życie osobiste

W roku 1952 Tadeusz Krzywdziński podjął decyzję o zawarciu związku małżeńskiego z Marią Teresą Szymańską.

W wyniku tego związku przyszło na świat dwóch synów – Jacka i Pawła.


Oceń: Tadeusz Krzywdziński

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:11