Szczepan Przybylski, urodzony 15 grudnia 1899 roku we Wrześni, był postacią o niezwykłym życiorysie. Jako starszy strażnik Straży Więziennej, zyskał szacunek w swoim zawodzie.
Przybylski był także odznaczony Orderem Virtuti Militari, co podkreśla jego odwagę i poświęcenie w służbie dla ojczyzny. Niestety, stał się jednym z wielu, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej, tracąc życie w 1940 roku w Kalininie.
Życiorys
Szczepan Przybylski przyszedł na świat 15 grudnia 1899 roku we Wrześni, gdzie dorastał w rodzinie Wawrzyna i Katarzyny z Marciniaków. Jako powstaniec wielkopolski, od 8 lutego 1919 roku podjął decyzję o dobrowolnym wstąpieniu do Wojsk Polskich, co świadczy o jego patriotyzmie. Jego zaangażowanie wykraczało poza krajowe zmagania, uczestniczył również w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc o utrzymanie niezawisłości Polski.
Od 1922 roku znalazł swoje miejsce w więziennictwie, gdzie początkowo odbywał karę w więzieniu w Rawiczu. W 1927 roku przeniósł się do w więzienia karnego we Wronkach, gdzie spędził czas aż do września 1939 roku. Ta część jego życia zawodowego pozostaje świadectwem możliwych niełatwych przeżyć oraz skomplikowanej rzeczywistości tamtego okresu.
Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku, Przybylski znalazł się w radzieckiej niewoli, umieszczony w specjalnym obozie NKWD w Ostaszkowie. Fatalne okoliczności jego losu dopełniły się wiosną 1940 roku, gdy został zamordowany przez NKWD w Kalininie, stając się jednym z wielu, którzy ponieśli śmierć w wyniku zbrodni katyńskiej. Jego szczątki spoczywają w Miednoje, miejscu pamięci dla ofiar tego tragicznego wydarzenia.
5 października 2007 roku, ku czci jego zasług, Szczepan Przybylski został pośmiertnie awansowany na stopień aspiranta Straży Więziennej, co stanowi dowód uznania dla jego służby i poświęcenia w trudnych czasach historii Polski.
Ordery i odznaczenia
Szczepan Przybylski, znany ze swojej odwagi oraz zaangażowania w sprawy narodowe, został uhonorowany wieloma odznaczeniami.
- krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari nr 1034,
- krzyż walecznych dwukrotnie,
- medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921,
- medal dziesięciolecia odzyskanej niepodległości,
- odznaka pamiątkowa „Orlęta”,
- odznaka pamiątkowa 10-lecia więziennictwa w Polsce.
Przypisy
- LISTA OSÓB ZAMORDOWANYCH W KATYNIU, CHARKOWIE, TWERZE I MIEDNOJE MIANOWANYCH POŚMIERTNIE NA KOLEJNE STOPNIE. katedrapolowa.pl. [dostęp 21.12.2015 r.]
- Bożena Łojek: Pośmiertne awansowanie żołnierzy i funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej zamordowanych w 1940 r. w ZSRR w wyniku zbrodni katyńskiej, [w:] Zeszyty Katyńskie (nr 23), Warszawa 2008 r.
- Funkcjonariusze Straży Więziennej – Uroczysty Apel Pamięci 9 listopada 2007 roku, plac marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie polskieradio.pl [dostęp 30.03.2012 r.]
- a b c d Kolekcja ↓, s. 3.
- a b Kolekcja ↓, s. 1.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Aleksander Tomaszewski (1891–1970) | Felicjan Maryński | Zefiryn Machalla | Józef Matecki (pułkownik) | Friedrich-Wilhelm Bock | Władysław Kaliszewski | Aleksander KurowskiOceń: Szczepan Przybylski