Zefiryn Machalla


Zefiryn Ludwik Machalla urodził się 1 sierpnia 1915 roku we Wrześni, gdzie rozpoczął swoje życie, które miało być związane z historią polskiego wojska. Jako osoba, która w późniejszych latach zyskała status majora, Machalla odegrał istotną rolę w strukturach Wojska Polskiego.

Jego życie zakończyło się 10 stycznia 1952 roku w Warszawie, co świadczy o jego silnym związku z stolicą oraz wpływie, jaki miał na rozwój wojska w tym okresie.

Życiorys

Zefiryn Machalla urodził się 1 sierpnia 1915 roku we Wrześni, w rodzinie Ludwika i Zofii z Kozłowskich. Przyszły oficer kształcił się w Państwowym Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego, gdzie zakończył edukację zdaniem matury w 1934 roku. Następnie zajął się nauką wojskową, kończąc z wyróżnieniem Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 14 DP, mając na celu przyłączenie się do 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Poznaniu. W dalszej kolejności, miejsce jego nauki zostało przeniesione do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwsze awanse rozpoczął jako podporucznik, którego mianowanie odbyło się z datą 1 października 1937 roku, osiągając 9. lokatę wśród oficerów piechoty. W marcu 1939 roku był już dowódcą plutonu w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonującym w Przemyślu.

W trakcie kampanii wrześniowej, Machalla dowodził 7. kompanią 5 PSP. Po kapitulacji został wzięty do niewoli przez NKWD, początkowo w Przemyślu, a później w Starobielsku, gdzie uniknął tragicznego losu wielu polskich oficerów. Zesłany do Archangielska w ZSRR, dołączył do 16 Pułku Piechoty, pełniąc funkcję zastępcy szefa sztabu, a później trafił również do 14 Pułku Piechoty.

W 1947 roku rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Po wojnie, w 1951 roku, został skazany przez Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci na podstawie artykułów, które skazały go na wyroki na podstawie 86 § 1 i 2 kkWP oraz art. 7 w związku z art. 15 § 1 i 2 mkk. Podczas śledztwa doznawał brutalnego traktowania, co doprowadziło go do wymuszenia zeznań.

Oskarżającym go był płk. Marian Frenkiel, a wyrok zapadł pod administracją ppłk. Feliksa Aspisa, mjr. Teofila Karczmarza oraz ppor. Stefana Michnika. Podczas procesu nie miał obrońcy, a przesłuchania były niejawne. Po ogłoszeniu wyroku, Zefiryn Machalla cofnął wcześniej złożone zeznania.

Egzekucja wyroku miała miejsce 10 stycznia 1952 roku. Miejsce, gdzie spoczywa, pozostaje nieznane; istnieją jednak sugestie, że mógł być pochowany na Cmentarzu w Trojanowie obok płk. Zdzisława Barbasiewicza. Grób symboliczny usytuowany jest w Kwaterze „na Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Po latach, w 1956 roku, Najwyższy Sąd Wojskowy uchylił niesprawiedliwy wyrok. Zefiryn Machalla zasłużył na uznanie, otrzymując Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Zwycięstwa i Wolności 1945.

Przypisy

  1. Rybka i Stepan 2021 r., s. 59.
  2. Informacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
  3. Rybka i Stepan 2006 r., s. 657.
  4. Rybka i Stepan 2006 r., s. 109.
  5. Płk Ludwik Głowacki sugeruje kw. XII, rząd 285 grób 2, zob. M.Szejnert, „Śród żywych duchów”, ANEKS 1990 r., str. 179.
  6. Jerzy J. Poksiński, Victis Honos. „Spisek w wojsku”, Warszawa: Wydawn. Bellona, 1994 r., s. 24, ISBN 83-11-08246-4.
  7. Dane za www.honor.pl

Oceń: Zefiryn Machalla

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:17